Spektakle

Stanisław Wyspiański

SĘDZIOWIE

Najbliższe spektakle:

- - -
Scena:
Duża Scena
Czas trwania:
1 h 15min
Cena:
N: 45,00 zł
U: 35,00 zł
video
galeria

Twórcy

reżyseria
Małgorzata Bogajewska
scenografia i kostiumy
Barbara Ferlak
muzyka
Marcin Janus
reżyseria światła
Dariusz Pawelec
inspicjent / asystent reżysera
Anita Wilczak - Leszczyńska
sufler
Martyna Rezner
Obsada:
Joas
Jewdocha
Natan
Samuel
Jukli
Dziad
Urlopnik
Dziewczyny
Sędziowie / Sędzia
Sędziowie / Aptekarz
Sędziowie / Nauczyciel
SĘDZIOWIE
SĘDZIOWIE
Stanisław Wyspiański

SĘDZIOWIE

Sędziowie – ostatni dramat Stanisława Wyspiańskiego, pisany i redagowany w obliczu ostatecznej perspektywy, śmierci – to wielki sąd nad światem.
Pisarz sięgnął po historię rodem ze współczesnej mu kroniki kryminalnej: o zabójstwo ciężarnej służącej zostaje oskarżony syn miejscowego bogacza. Tak rozpoczyna się bardzo czarna, gorzka opowieść o ludziach pozbawionych choćby cienia pokory, życzliwości czy empatii. Jednak w ten wątek kryminalny obok historii zdrady i dzieciobójstwa, przemocy i przekupstwa, wplecione zostają też wielkie namiętności: miłość kobiety do mężczyzny i ojca do syna. Pospolita zbrodnia nabiera na tym tle rozmiarów greckiej tragedii. Tam gdzie krzywda i zbrodnia pojawia się zemsta i kara. I choć sędziowie rozstrzygający sprawę w groteskowy sposób nie dorastają do wymiaru tragedii, w jakiej z urzędu biorą udział, próbują ferować wyroki. Mimo nich jednak na oczach widzów staje się sąd ostateczny - ostatecznie rozstrzygający o winie i karze.

Sędziowie to antyczna tragedia i współczesny mroczny thriller w jednym. Zwięzły, ostry, mistrzowski dialog, piękny w swoich ripostach prowokuje do szybkiego, filmowego montażu,  daje niezwykłe, emocjonalne zwroty akcji. Pełna napięcia fabuła przesycona jest elementami grozy i tajemniczości, mimo że to jeden z niewielu realistycznych dramatów Stanisława Wyspiańskiego.

364 premiera Teatru Ludowego

Premiera 21 stycznia 2018r. / Duża Scena