Rafał Paśko CZYTANIE PERFORMATYWNE / Dwa reż. Klaudia Gębska

Scena:
PAŁAC POTOCKICH
Cena:
normalny: 10 PLN , ulgowy: 10 PLN

O spektaklu

Finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz Programu pisarskiego

11 września 2024, godz. 18.45 Pałac Potockich | Sala Zielona
czytanie performatywne dla widzów od 13 lat - KLIKNIJ, PRZEJDŹ DO OPISU I BILETÓW NA STRONE ORGANIZATORA

Dwa - czytanie performatywne
Rafał Paśko
 

Dramat stanowi zapis myśli młodej osoby, która prowadzi wewnętrzny monolog na temat doświadczeń i emocji towarzyszących poszukiwaniu własnego „ja”, określaniu tożsamości płciowej. W sztuce głos głównej postaci – JA – przeplata się z głosami pochodzącymi ze świata zewnętrznego – co jakiś czas strumień myśli przerywają bodźce z zewnątrz. Jest to głos z radia, rowerzysta, automat z kawą czy osoba prowadząca lekcję wychowania fizycznego. Te zajęcia mają dla JA szczególne znaczenie – młodzież zostaje podzielona na dwa zespoły: chłopcy i dziewczyny. Zaistniała sytuacja wprowadza JA w zakłopotanie. Podobne odczucia powoduje potrzeba pójścia do toalety – przez które drzwi (oznaczone kółkiem czy trójkątem) JA powinno przejść? JA dialog prowadzi jedynie z „osobą z billboardu aka Markiem Kamińskim”, która w dość nieprzekonujący sposób namawia JA do przezwyciężania słabości oraz pokonywania własnych lęków.

____________________

W dniach 11-13 września 2024 r., w Krakowie odbędzie się Finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz Programu pisarskiego. Wydarzenie odbędzie się we współpracy  trzech instytucji – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatru Groteska oraz Teatru Ludowego w Krakowie.


Podczas wydarzenia dramaty nagrodzone w Konkursie oraz powstałe w ramach Programu pisarskiego zostaną zaprezentowane publiczności w formie czytań performatywnych, przygotowanych przez profesjonalny zespół aktorski oraz osobę reżyserującą. Po każdym z czytań, w formie warsztatów prowadzonych przez pedagogów teatru, odbędzie się spotkanie z autorem tekstu.

Finał będzie również okazją do rozmowy osób autorskich z publicznością na temat powstałych tekstów, a także kondycji i potrzeb współczesnej dramaturgii oraz teatru dla młodych.  Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie prapremiera „Dziewczyny w ogniu” w reżyserii Roksany Miner – spektaklu na podstawie sztuki teatralnej Andrzeja Błażewicza, powstałej w ramach  ubiegłorocznej edycji Programu pisarskiego.

Brak zaplanowanych spektakli