Beniamin M. Bukowski CZYTANIE PERFORMATYWNE / Wyjątko reż. Beniamin M. Bukowski

Scena:
TIM\Scena Kameralna
Cena:
normalny: 10 PLN , ulgowy: 10 PLN

O spektaklu

Finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz Programu pisarskiego

13 września 2024, godz. 11.00 Teatr Ludowy | TIM Scena Kameralna
czytanie performatywne dla widzów od 6 lat 

Wyjątko
Beniamin M. Bukowski

Aniutkę, kilkuletnią bohaterkę sztuki, poznajemy, gdy mówi rodzicom o własnych uczuciach - jest szczęśliwa, kocha rodziców i wie, że oni kochają ją. Dopytuje, czy inni ludzie są szczęśliwi. Tata tajemniczo odpowiada, że "z drobnymi wyjątkami". Aniutka nie rozumie wypowiedzi taty, jest zdezorientowana. Idąc do szkoły zastanawia się, czym są wspomniane "wyjątka". Później zauważa, że gdy myśli o smutnych tematach, wyjątko zaczyna wyć! Wycie wyjątka powoduje, że dziewczynka nie może skupić się na codziennych czynnościach - w szkole jest nieobecna, w domu nie je, nie śpi, nie rozmawia z rodzicami. Oddala się od bliskich, nie mówi nikomu o wyjątku.
Rodzice zauważają zmianę w zachowaniu dziewczynki, próbują się do niej
zbliżyć - przytulić, porozmawiać o tym, co trapi córkę. Próba kończy się
wyciem wyjątka, a w rezultacie płaczem Aniutki. Napięcie w domu narasta.

 

Obsada: Patrycja Durska, Adam Godlewski, Dorota Goljasz, Justyna Litwic, Maciej Namysło.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

W dniach 11-13 września 2024 r., w Krakowie odbędzie się Finał 35. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży oraz Programu pisarskiego. Wydarzenie odbędzie się we współpracy  trzech instytucji – Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Teatru Groteska oraz Teatru Ludowego w Krakowie.


Podczas wydarzenia dramaty nagrodzone w Konkursie oraz powstałe w ramach Programu pisarskiego zostaną zaprezentowane publiczności w formie czytań performatywnych, przygotowanych przez profesjonalny zespół aktorski oraz osobę reżyserującą. Po każdym z czytań, w formie warsztatów prowadzonych przez pedagogów teatru, odbędzie się spotkanie z autorem tekstu.

Finał będzie również okazją do rozmowy osób autorskich z publicznością na temat powstałych tekstów, a także kondycji i potrzeb współczesnej dramaturgii oraz teatru dla młodych.  Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie prapremiera „Dziewczyny w ogniu” w reżyserii Roksany Miner – spektaklu na podstawie sztuki teatralnej Andrzeja Błażewicza, powstałej w ramach  ubiegłorocznej edycji Programu pisarskiego.

Brak zaplanowanych spektakli