Mieczysław Czuma Krakowskie abecadło reż. Maćko Prusak Dla dzieci
Duża Scena
1.15h (bez przerwy)
O spektaklu
Krakowskie Abecadło to muzyczny spektakl dla dzieci w wieku 5-10 i ich rodziców. W tej ciekawej historii, każdej literce alfabetu przypisana jest krakowska opowieść: "Ta książeczka ci opowie różne rzeczy o Krakowie. Taka rola w niej przypadła każdej z liter abecadła. Cały Kraków poznasz wnet od pierwszego A do Z-et". Wśród wąskich uliczek i zaułków starego i dzisiejszego Krakowa, kryją się tajemnice, bajkowe stwory, gadatliwe przekupki. Zobaczycie też legendarnego Lajkonika, „o którym jak fama głosi, dzisiaj szczęście on przynosi”, a zamiast pokemonów, możecie szukać wawelskiego smoka. Nie będziemy pouczać, ale bawić się razem z Wami! Udowodnimy, że krakowskie opowieści mogą być niezwykle współczesne. Książkę "Krakowskie Abecadło" Mieczysława Czumy w wersji książkowej wydało wydawnictwo Anabasis.
Premiera 17 grudnia 2016, Duża Scena
357 premiera Teatru Ludowego
***
W spektaklu używane jest zadymienie sceny (wytwornica dymu). Spektakl od 6. roku życia.
Krakowskie abecadło w Teatrze Ludowym
Premierą familijnego spektaklu muzycznego „Krakowskie abecadło” na podstawie Mieczysława Czumy Teatr Ludowy zakończył bardzo udany rok 2016. To spektakl, który oczaruje i rozbawi widzów w każdym wieku!
Dowcipne wiersze o Grodzie Kraka stanowią kompendium – tytułowe abecadło wiedzy o mieście. Dzieci, które nie znające historii i legend krakowskich mają możliwość w lekki i przystępny sposób rozwinąć swoją wiedzę, a patrioci lokalni na pewno docenią żartobliwą formę.
Przedstawienie jest interaktywne, a każdej prezentowanej historii towarzyszy rewelacyjna muzyka, a teksty śpiewane są przez aktorów. Na ekranie wyświetlane są wizualizacje m.in. opisywanych miejsc. Szczególnie na dzieciach wielkie wrażenie robią efekty specjalne i niesamowite rekwizyty np. smok, maszkaron czy olbrzymi obwarzanek.
„Krakowskie abecadło” to wspaniała propozycja dla całych rodzin. Nawet małe dzieci (jak moja trzy i pół letnia córka) nie kryły rozczarowania, kiedy przedstawienie się skończyło. Kasia pierwszy raz z zapartym tchem dotrwała do samego końca. Żaden z małych widzów nie grymasił, nie opuszczał sali teatralnej w trakcie – co zazwyczaj często się zdarza. Również dorośli byli ukontentowani. Ja (a zdarzyło mi się to po raz pierwszy na familijnym przedstawieniu) bawiłam się równie dobrze, co na dorosłym przedstawieniu. Żałowałam, że nie było z nami taty i babci Kasi, którzy często nam towarzyszą w kinie lub teatrze – na pewno też byli by zachwyceni.
Wychodząc z teatru kupiłam przepięknie wydaną książkę z wierszami Mieczysława Czumy, a przedstawienie gorąco polecam każdemu bez względu na wiek!
Twórcy
scenariusz: Marta Giergielewicz
reżyseria i choreografia: Maćko Prusak
scenografia: Maciej Chojnacki
muzyka: Aleksander Brzeziński
projekcje: Dawid Kozłowski
reżyseria światła: Przemysław Sieraczyński
asystent reżysera: Piotr Piecha
inspicjent / sufler: Martyna Rezner.
Obsada
- Chłopiec: Bartek Wiater / gościnnie
- Andrus / Ibrahim Jakub / Kwiaciarka / Mieszczanie / Piekarze: JAN NOSAL
- Nauczycielka / Kwiaciarka / Mama / Mieszczanie / Piekarze: MARTA BIZOŃ
- Bagażowy / Dorożkarz / Poeta / Lajkonik / Mieszczanie / Piekarze: PIOTR PIECHA
- Urzędnik / Kwiaciarka / Przechodzień / Wujek / Mieszczanie / Piekarze: MACIEJ NAMYSŁO
- Czarownica / Nawojka / Mieszczanie / Piekarze: Maja Pankiewicz/ gościnnie
- Cyganeria artystyczna / Mieszczanie / Piekarze: WERONIKA KOWALSKA