Zawsze będziemy mieć Paryż

Scena:
Duża Scena

O spektaklu

 

Miejscem akcji spektaklu przygotowanego w ramach Lata w Teatrze Ludowym będzie najbardziej romantyczne miasto świata, mekka artystów i zakochanych, żywe, oddychające muzeum przeszłości i zarazem poligon doświadczalny nowoczesnej sztuki. Czyli Paryż. Po prostu Paryż, „w ogóle Paryż”! Stolica Francji, która płonie od kolejnych rewolucji i drży podczas ulicznych walk wściekłej młodzieży z policją, zmienia republikańskie kolory podczas protestów żółtych kamizelek. Paryż zakazanych dzielnic. Miasto, w którym się tak pięknie umiera.
Para młodych ludzi, podkradnięta z filmu Przed zachodem słońca i trochę podobna do Julie Delpy i Ethana Hawke zabierze nas na paryskie gadanie o uczuciach i związkach, wędrując po rozgrzanych słońcem bulwarach nad Sekwaną odbędziemy wraz z nimi podróż w czasie do Belle Epoque i przedwojennego Paryża. Wystarczy otworzyć pewne drzwi w ścianie kamienicy na Montmartrze i jak bohaterowie O północy w Paryżu Woody Allena wpadamy w sam środek opowieści z przeszłości miasta. Pracownia malarska Modiglianiego zmienia się w dom mody Coco Chanel, szpital wariatów Charetron w scenę podejrzanej rewii Moulin Noir. Upływają lata, zakochani chłopcy i dziewczęta wciąż chodzą po ulicach Paryża, miłość kończy się lub zaczyna, artysta pnie się na szczyt lub umiera w zapomnieniu i tylko miasto wciąż to samo.
Przez nasz teatralny Paryż będzie przejeżdżał wyścig Tour de France, przetoczą się manifestacje paryskiego maja 1968 roku, zaśpiewamy na żywo największe francuskie szlagiery, zatańczymy upiornego kankana, poćwiczymy z Marcelem Marceau zasady pantomimy. Na naszą scenę wejdą wielcy artyści związani z Paryżem – Antonin Artaud, Brigitte Bardot, Camille Claudel, Margueritte Durras, Simon de Beauvoir, Maria Curie-Skłodowska, Antoine de Saint-Exupery a nawet Maria Antonina... Będzie też miejsce dla anonimowych paryżan i turystów, których miłości i walki o siebie w sztuce, nauce i polityce nikt dotąd nie opisał. Ingrid Bergman: A co z naszą miłością, Rick? Humprey Bogart: Zawsze będziemy mieć Paryż.
Zapraszamy do zakochanego, nostalgicznego i rewolucyjnego Paryża!

Łukasz Drewniak/ dramaturg spektaklu

 

Spektakl w wykonaniu młodzieży w ramach projektu Lato w Teatrze.

Zdjęcia z 3 próby generalnej. Fot. Anna Ryś

Twórcy

Realizatorzy projektu:
Dariusz Starczewski – reżyser
Łukasz Drewniak – opieka dramaturgiczna
Jan Sarata – choreografia
Artur Sędzielorz – opracowanie muzyczne
Joanna Jaśko Sroka - scenografia
Marysia Nowak - asystentka scenografki, projekt graficzny
Anna Branny – wymowa sceniczna